Wideokonferencje

System wideokonferencyjny ma na celu realizację łączności audiowizualnej pomiędzy wszystkimi sieciami MAN tworzącymi konsorcjum PIONIER. Połączenia są zestawiane przy wykorzystaniu własnej infrastruktury sieciowej pracującej w technologii IP. Ponieważ sieć PIONIER, jak również większość MAN-ów posiada szybką sieć szkieletową działającą w standardzie 10 GigabitEthernet, nie ma istotnych ograniczeń dotyczących dostępnego pasma oraz opóźnień dla transmisji wideokonferencyjnych. System wideokonferencyjny nastawiony jest na jakość, niezawodność i funkcjonalność.

mapa wideokonferencji

W każdym z miejsc łączność wideokonferencyjna może zostać nawiązywana ze specjalnie przeznaczonego i zaaranżowanego do tego celu pokoju wideokonferencyjnego. W pokoju tym jest zainstalowany wideoterminal wraz z niezbędnym wyposażeniem, obsługujący połączenie dla grupy kilku osób. Możliwe jest jednoczesne przeprowadzenie wideokonferencji dla wszystkich członków PIONIER, jak również realizacja wielu równoległych wideokonferencji w mniejszych grupach. Przebieg konferencji można zarchiwizować w celu jej późniejszego odtworzenia, jak również strumieniować, dzięki czemu sesja może być oglądana przez wiele osób poprzez przeglądarkę WWW.

Przyjęte rozwiązanie systemu wideokonferencji jest na tyle elastyczne, że umożliwia potencjalne inne jego zastosowania, jak również późniejszą rozbudowę. Oprócz głównego monitora wielkości 52" istnieje również możliwość podłączenia do terminala drugiego monitora lub projektora do prezentacji komputerowych. Kamera jest zdalnie sterowana i posiada szeroki zakres wyboru kierunku, pochylenia i powiększenia z możliwością zapamiętania najczęściej używanych ustawień. Oprócz głównej kamery i mikrofonu, dodatkowymi źródłami obrazu i dźwięku mogą być komputer PC, dodatkowa kamera, odtwarzacz multimedialny itp.

System wideokonferencyjny składa się oprócz terminali również z urządzeń serwerowych. W systemie umieszczono 2 zestawy składające się z mostka wideokonferencyjnego (MCU), gatekeepera oraz serwera strumieniowania i archiwizacji. Na powyższej mapie żółtymi piktogramami oznaczono jednostki posiadające kliencki węzeł wideokonferencyjny (terminal), niebieskimi zaś lokalizacje serwerowe. Węzły serwerowe zlokalizowane są w Gdańsku oraz Poznaniu. Oba są wyposażone w identyczny sposób i są cały czas aktywne, możliwe jest realizowanie scenariusza równoległego jednoczesnego wykorzystania obu serwerów w przypadku większego obciążenia.

Wdrożony system wideokonferencyjny usprawnia komunikację między jednostkami MAN, zarządzanie siecią PIONIER oraz współpracę prowadzoną w ramach projektów badawczych. Dodatkowym efektem realizacji projektu jest z pewnością oszczędność czasu oraz redukcja kosztów podróży.

Copyright © 2024 Dział Obsługi MSK TORMAN
Uniwersyteckie Centrum Informatyczne Uniwersytet Mikołaja Kopernika
87-100 Toruń, pl. Rapackiego 1